Uudis

Kristian Kullamäe pikast pausist: iga mängija tahab mängida ja tunda end võistkonna osana, mul see võimalus on puudunud

Treier ja Riismaa tahavad koondiseminutid maksimaalselt ära kasutada

-Kristian Kullamäe |Foto: Siim Semiskar

2023. aasta maailmameistrivõistluste valikturniiriks valmistuva Eesti koondisega liitusid Kaspar Treier, Henri Drell ja Joonas Riismaa Itaaliast ning Kristian Kullamäe, Jaan Puidet ja Henri Veesaar Hispaaniast.

Itaalia kõrgliigameeskonna Sassari Dinamo liige Treier ütles Basket.ee portaali vahendusel, et kodukoondisega ühinemine tähendab emotsionaalselt palju: “Eesti välismängijate jaoks on suur eelis, et saab vahepeal vaimset puhkust. Kui tuleb kutse koondisesse, olen õnnelik, et saan korraks koju tulla, vanemaid ja tuttavaid näha.”

Enne Itaaliasse siirdumist treener Aivo Erkmaa käe all harjutanud 204 cm pikkune korvpallur on püüdnud viimastel aastatel teha tööd, et saaks tegutseda tulemuslikult ka väikese ääremängija rollis: “See võimaldaks mulle palju enamat. Selle heaks tuleb teha rohkesti tööd. Kõigepealt on vaja saada kaitses hakkama. Tuleb saada kiiremaks, hästi põrgatada. Arenguruumi on palju.”

Treieri osakaal Sassari meeskonnas on vaheldunud. Kord on peatreener teda rohkem usaldanud, samas on ta kasutanud teisi sama positsiooni mehi.

“Kas tuleb 30, 6 või 3 minutit, oluline on selle aja jooksul võimalikult hästi töötada ja võimalikult vähe vigu teha,” rääkis Treier suhtumisest, mis mänguaja välja teenimiseks on hädatarvilik.

Kullamäe: tahan tunda end võistkonna osana

Kristian Kullamäel avaneb koondises võimalus üle mitme kuu saada mänguaega (Kullamäe viimane ametlik mäng oli 25. septembril Zaragoza vastu – toim.), mida Hispaania kõrgliigas osalevas Burgose meeskonnas pole talle pakutud.

“Sõprusmängudes ma võimalust ei saanud. Tänu sellele, et minu positsioonil oli mängijate puudus, sain kõrgliiga kohtumistes väljakule ja mängisin nii, nagu oskasin. Juba siis polnud mängupraktikat, alustasin nullist,” meenutas Kullamäe ja lisas, et on hoidnud üldkehalise ettevalmistuse treeneri abil vormi, aga korvpalli osa on olnud väike.

Veidi enam kui kaks kuud tagasi alanud meistrivõistluste avavoorus panustas Kullamäe Euroliiga tippu kuuluva Madridi Realiga heideldes Burgose kontosse 16 minutiga 8 punkti, 4 lauapalli ja 4 resultatiivset söötu. Enda meelest suutis ta lühikesel mängumehe perioodil näidata, et on võimeline sel tasemel kaasa lööma.

“Iga mängija tahab mängida ja tunda end võistkonna osana, mul see võimalus on puudunud. Oktoobri alguseni oli väga raske,” ütles 22-aastane korvpallur, kes on küsinud välisklubides karastuse saanud isalt Gert Kullamäelt nõu, kuidas kujunenud olukorras psühholoogilist tasakaalu hoida.

Eesti koondise mängujuhi leping Burgosega kestab ka hooajal 2022/2023: “Lähen pärast koondise etteasteid tagasi, proovin end uuesti näidata, nüüd juba uuele peatreenerile. Kui asjad ei muutu, tuleb mõelda, mis edasi saab. Esimese poolaasta olen plaaninud olla seal.”

-Joonas Riismaa |Foto: Siim Semiskar

Riismaa: olen harjunud tegema musta tööd

Hiljuti Itaalias rahvusmeeskonna kandidaatide käekäiguga tutvunud peatreener Jukka Toijala ütles külaskäigu ajal Joonas Riismaale: juhul kui võimalus tekib, kutsutakse ta koondisesse. 19-aastane korvpallur ei uskunud, et saab kutse juba novembrikuistele mängudele.

“Mu mäng Pistoias on käinud üles-alla, mõtlesin, et saan šansi järgmisel aastal, aga nüüd olen siin ja tahan oma võimalust kasutada,” lausus Riismaa.

Möödunud suve lõpus harjutas Riismaa esimest korda rahvuskoondisega. Kuidas ta koha esindustosinas võiks välja võidelda?

“Pean olema alati valmis võitlema. Tuleb hüpata lahtiste pallide järele, mängida ennastohverdavalt ja kogu energiaga, mis mul on. Olen harjunud tegema musta tööd, see on üks mu tugevusi ja võimalusel proovin seda teha ka koondises,” lausus Riismaa, kes peab kehalist vormi päris heaks.

Erinevalt mitmest teisest välisklubis leiba teenivast koondisekaaslasest on Riismaal oma koduklubi peatreeneriga hea klapp.

“Pean olema ise mees ja mängima täisjõuga,” lausus nii viskava tagamängija kui ka väikese ääremängija rolli täitev Riismaa, kes jagab mänguaega kahe USA korvpalluriga.

“Konkurents on kõva,” ütles ta. “Mul pole vahet, kas tulen väljakule algviisikus või pingilt. Pingilt tulles on oluline tuua lisaenergiat ja mäng korralikult käima saada, kui algviisikul pole see käima ei läinud. Samas püüan alati algviisiku poole, et lahtiviskest alates võimalikult palju mängida.”

Neljapäeval, 25. novembril kohtub Eesti koondis 2023. aasta maailmameistrivõistluste valikturniiri mängus võõrsil Saksamaa meeskonnaga. Pühapäeval, 28. novembril võtab sinimustvalgete esindus Saku Suurhallis vastu Iisraeli meeskonna.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.