Est-Lat liiga nädal | Rakvere ja Tartu hingetuks tegev triller jäi mängunädala juveeliks ning sai Kandimaale saatuslikuks

Vigastuspausilt naasnud Saimon Sutt: 100% ma hetkel kindlasti veel pole

-Adomas Drungilas ja Aleksa Nikolic madistamas hooajaeelses kontrollmängus |Foto: Siim Semiskar

Paf Eesti-Läti korvpalliliigas peeti eelmisel nädalal kokku kuus kohtumist, millest kaks olid n-ö rahvusvahelised madinad, kaks Eesti klubide omavahelised vastasseisud ja kaks Läti tiimide arveteõiendamised. Korvpall24 poolt jälgitud Eesti-Läti baromeeter kaldus meie õnneks olulise sammu eestlaste poole ning tänase seisuga on Läti eduseis veel kaks võitu ehk skoor on 12:10.

Reedel peeti tänavuse koduse liiga üks põnevamaid kohtumisi, kui Rakveres läksid omavahel vastamisi seni võiduta olnud Rakvere Tarvas (1-6) ja Tartu Ülikool Maks & Moorits (0-5). Tagantjärele targana saab öelda, et lisaajal tõelises trilleris viimase sekundi viskega Tarva 91:89 (18:17, 13:17, 27:17, 22:29, 11:9) võiduga lõppenud kohtumine oli tartlastele viimaseks piisaks karikasse ning kaks päeva hiljem teatas Toomas Kandimaa ametist lahkumisest.

Rakvere poolel kerkis kangelaseks otsustava kolmese kotti pannud ja kolmikduubli kirja saanud tagamees Aleksa Nikolic, kelle arvele jäi 37 minutiga 21 punkti, 10 lauapalli, 10 resultatiivset söötu ja 5 vaheltlõiget. Tormi Niits lisas 15 silma ja 5 lauapalli, Igor Josipovici arvele kogunes 13 punkti ja 11 lauapalli (neist 6 ründelauast), kolmesega mängu lisaajale viinud Renato Lindmets tõi 11 silma, Toms Kedis lisas 10 punkti ja 6 korvisöötu ning Sten Saaremäel samuti 10 silma.

Tartul kerkis edukaimaks 18 punkti, 10 lauapalli, 5 vaheltlõiget, 3 korvisöötu ja 3 kulpi kogunud Emmanuel Wembi. Märt Rosenthal tõi 17 silma, 5 lauapalli ja 7 resultatiivset söötu, Adomas Drungilas lisas 15 punkti ja 12 lauapalli, kuid kokkus enne mängu lõppu viie veaga pingile, Oliver Suuroru arvele jäi 14 punkti ja Edmunds Elksnis viskas 10 silma ja jagas 5 söötu.

“Seda võitu oli väga-väga vaja. Need viimased kuu aega, kui me pole võite saanud, on kuradima rasked olnud. Nüüd saime selle kätte ja loodame, et saame paisu tagant valla ja võidud hakkavad tulema,” sõnas Niits videointervjuus Delfi TV-le. “Meil mingi kramp tuleb sisse ja ei oska võita. Aga nüüd äkki õppisime ära, kuidas võita.”

“Me teadsime, et oleme (Tartuga) täpselt sama pulga peal ja tuleb ainult sisu näidata ja täie duhhiga panna. Esimene poolaeg seda kusjuures polnud, aga teisel poolajal hakkas tulema. Meeskonnavaim tõusis iga minutiga ja tuli ära,” lisas Niits, kelle hinnangul on Tarva meeskonnal olemas vajalik materjal, et tabeli eesmisesse otsa pürgida.

Laupäeval aitas Eesti klubidel lätlastega meie baromeetris vahet vähendada Pärnu Sadam (3-1), kes oli koduväljakul numbriliselt kindlalt 94:71 (18:18, 23:19, 28:17, 25:17) parem Valmiera (1-6) meeskonnast.

Viskav tagamees Robert Valge tabas kolmeseid 4/7 ja kogus lõpuks resultatiivseimana 23 punkti, mängujuht Kasey Hill lisas 20 silma ja jagas 7 resultatiivset söötu, Artur Konontšuk kogus vahetusest sekkudes 14 punkti ja 7 lauapalli ning Mihkel Kirves panustas 12 silma, 5 lauapalli, 5 korvisöödu ja 4 vaheltlõikega.

Pärnu Sadama peatreener Heiko Rannula ütles pärast mängu intervjuus Delfile: “Väga palju kõikumist on meie mängus. Kolmandal veerandil saime kaitse pidama ja kiirrünnakud jooksma, mis meie paljude mängijate jaoks on suur pluss.”

“Konontšukiga pole probleemi, aga Ivo Van Tamm, Sverre Aav ja Karl-Martin Kask peavad igal juhul paremini sisse tulema. Enesekindlamalt ja agressiivsemalt lülituma mängu, nii nad oma mänguminutid välja teenivad,” rääkis Rannula oma pingimeestest ja kinnitas, et Tarekeyi Edogi on küll veel meeskonna nimekirjas, aga agent otsib talle uut mängupaika ning kasutada teda plaanis enam pole.

Teise laksu pidid lätlased sisse võtma pühapäeval, kui KK Viimsi/Sportland (4-2) suutis samuti koduplatsil 81:69 (18:19, 18:9, 15:16, 30:25) üle mängida BK Liepaja (1-6).

Viimsi poolel kerkisid esile oodatud mängumehed, kui Rain Veideman viskas parimana 19 punkti, Karl Johan Lips lisas 18 silma, 9 lauapalli, 6 resultatiivset söötu ja 3 vaheltlõiget, Devin Harrise nimele jäi 16 punkti ja 5 lauapalli ning Ronalds Zakis kogus 15 silma ja 12 lauapalli.

Karl Johan Lips kommenteeris klubi pressiteate vahendusel: “Fännidele kindlasti põnev vaadata, kuid lõpuks tuli ikkagi võit koju.” Abitreener Kristjan Evart lisas: “Alguses ei olnud sellist head energiat ja vaikselt kulges see mäng, kuni mingi hetk Devini aktiivsus tuli vahetusest sisse. Teine poolaeg läks päris ärevaks, eks need olukorrad saame video pealt üle avadata, mis seal täpselt juhtus. Aga jumal tänatud, et nendest olukordadest võitjana välja tulime.”

Pühapäeva õhtul peeti ka üks Eesti klubide omavaheline heitlus, kus Optibeti näol edasiseks hooajaks nimesponsori saanud TalTech (6-1) tähistas seda hetke 82:73 (15:23, 21:12, 25:18, 21:20) võiduga Rapla Avis Utilitase (2-4) vastu.

Sten Sokk panustas võitu 19 punkti ja 4 resultatiivse sööduga, Indrek Kajupank lisas samuti 19 silma ning oktoobri kõige väärtuslikumaks mängijaks valitud Mikk Jurkatamm sai kirja 13 punkti ja 5 lauapalli.

Rapla poolel kerkis resultatiivseimaks 16 punkti ja 12 lauapalliga kaksikduubli kirja saanud Darryl Tucker, Demajeo Wiggins panustas 14 silma ja 7 lauapalliga, Tom Kaldre tõi 12 punkti ja 5 resultatiivset söötu ning Sven Kaldre arvele kanti 11 punkti.

Rapla jaoks oli positiivne uudis, et väljakule naasis seljavigastusega hädas olnud Saimon Sutt, kelle arvele kogunes 21,5 minutiga 8 punkti, 3 lauapalli, 2 korvisöötu ja 4 vaheltlõiget. “Veel läheb aega veidi. 100% ma hetkel kindlasti veel pole. Ei oska öelda kaua läheb sellega, aga töötan ja iga päev näen vaeva sellega, et saada korda,” sõnas Sutt intervjuus Rapla Facebooki lehele.

Läti klubide omavahelistes mängudes alistas BK Ventspils (6-0) võõrsil 94:71 Läti Ülikooli (3-3) ja Riia VEF (7-1) oli kodusaalis 96:84 parem BK Ogrest (3-3).

Alanud nädalal peetakse kokku viis mängu, millest kaks on Eesti klubide omavahelised vastasseisud ja kolm n-ö rahvusvahelised madistamised. Kolmapäeval kohtuvad Riia VEF – Tallinna Kalev, laupäeval on kavas mängud BK Ogre – Tartu Ülikool Maks & Moorits, KK Viimsi/Sportland – Rakvere Tarvas ja Tallinna Kalev – Läti Ülikool ning pühapäeval panevad nädalale eeldatavas põnevusmatšis punkti Pärnu Sadam – TalTech.