Eesti-Läti liiga avang kulges eestlastele tumedates toonides, TalTech päästis meid halvimast ja KK Viimsi sai lustida

Tanel Sokk: parem s… võit, kui hea kaotus!

-Alar Varrak ja TalTech korvpallimeeskond |Foto: Siim Semiskar

Uue hooaja avalöök Paf Eesti-Läti korvpalliliigas sai möödunud nädalavahetusel tehtud seitsme mänguga. Kahjuks Eesti klubidele tulemused väga rõõmustavad pole, kuna Eesti vs Läti arvestuses jagunes kuues kohtumises võitude ja kaotuste suhe 5-1 lätlaste kasuks. Seitsmes mäng oli Eesti siseasi, kui KK Viimsi alistas oma kõrgliigadebüüdil Tallinna Kalevi.

Oktoobri esimesel päeval alanud kahe naaberriigi ühises liigas oli telemänguks eelmise hooaja finaali kordus, kui Riia VEF võõrustas mullust tšempionit BC Kalev/Cramot. Avapoolaja lõpus juhtis VEF 20 punktiga (42:22 ja 47:27), kuid Kalev võitles ennast teisel poolajal mängu tagasi ja jõudis paar minutit enne mängu lõppu viigini. Kahjuks kodumeeskond oli lõpuhetkedel siiski kindlam ja teenis 86:84 (28:19, 20:12, 22:30, 16:23) võidu.

Kalevi poolel kerkis resultatiivseimaks kolmeseid 4/8 tabanud Davion Berry, kes tõi lõpuks 27 punkti. Silas Melson kogus 16 silma, Kristjan Kitsing 10 punkti ja kaheksaks minutiks platsile usaldatud Egert Haller 8 punkti. VEF-i parim oli 19 punkti ja 8 resultatiivset söötu kirja saanud Kristers Zoriks, Devondrick Walker panustas 15 silma ja 7 lauapalliga, Ilja Gromovs tõi 12 punkti ja 6 lauapalli ja Ronald Curry lisas 11 silma.

“Kuigi me ei võitnud, on meil parem tunne siit kahepunktilise kaotusega edasi minna kui me oleks 20-ga saanud. Arvan, et kui me oleks suutnud alguses paremini käima saada, oleksime mängu ära võitnud,” sõnas Delfile antud intervjuus Kalev/Cramo keskmängija Rauno Nurger.

Teises reedeses kohtumises kaotas Rakvere Tarvas samuti võõrsil 67:89 (19:24, 18:21, 16:17, 14:27) BK Ventspilsile. Tarvas alustas kohtumist paremini, juhtides mõneminutilise mängu järel 9:1. Veel teise veerandi keskel oli tablool viik 25:25, kuid sealt läks Ventspils oma teed.

Tarva poolel viskas Tormi Niits 17 punkti ja hankis 7 lauapalli, Igor Josipovic kogus 14 silma ja 5 lauapalli ning Aleksa Nikolic lisas 10 punkti ja 6 lauapalli. Ventspilsil kogusid kahekohalise punktisumma kuus mängijat, kellest edukaimad olid 22 punkti ja 6 lauapalli kirja saanud Kristaps Kilps ja 14 silma ja 7 söötu kogunud Larry Thomas.

Tarvas käis platsil ka laupäeval, kui pidi oma Läti turnee teisel päeval samuti kaotusega väljakult lahkuma. Kohtumises Liepaja vastu jätkus tasavägist pusimist koguni 50 minutiks, kui kodumeeskond suutis alles teisel lisaajal 105:100 (24:18, 20:22, 19:19, 18:22, 11:11, 13:8) võidu vormistada.

Rakvere poolel kerkisid resultatiivseimateks noored Eesti tagamehed, kui Kristen Kasemets tabas kolmeseid 5/10 ja tõi 22 punkti ning mängujuht Sten Saaremäel lisas 20 silma. Aleksa Nikolic tegi 14 punkti, 9 lauapalli, 6 resultatiivse söödu ja 4 vaheltlõikega mitmekülgse esituse, Igor Josipovic kogus samuti 14 punkti ja 7 lauapalli ning Tormi Niits sai kirja 11 silma ja 10 lauapalli.

Liepaja kasuks säras Verners Kohs 32 punkti ja 7 lauapalliga, Karlis Silinš tõi 19 silma ja 10 lauapalli ning Roberts Berzinš kogus samuti 19 punkti ja jagas ka 7 resultatiivset söötu.

Siinkohal jõuame kõige positiivsema kohtumise juurde, kus laupäeval avas Eesti klubide tänavuse hooaja võiduarve TalTech, kes üles-alla kulgenud matšis alistas 78:76 Valmiera (12:21, 29:17, 22:19, 15:19). Kumbki meeskond ei suutnud kohtumise jooksul kahekohalise punktiskooriga juhtima minna ning põnevus säilis viimaste sekunditeni.

Pikalt Itaalias mängijaks kasvanud Mikk Jurkatamm viskas kodumeeskonna edukaimana 22 punkti, tabades kolmeseid 3/9. Tanel Sokk tõi 16 silma ja jagas 5 resultatiivset söötu, Oliver Metsalu arvele kanti 14 punkti ja 10 lauapalli.

Valmiera poolel oli väga nähtav endine Kalev/Cramo tagamees Janis Kaufmanis, kes tabas kolmeseid 4/12 ja kogus 24 silma. Ervins Jonats tõi 19 silma ja 11 lauapalli ning Klavs Dubults lisas 14 punkti ja 5 lauapalli.

“Tunnistan, et vabaviskejoonel hakkasin üle mõtlema, aga tuleb harjutada, katastroofi pole,” kommenteeris vabaviskeid 7/11 tabanud Jurkatamm, kes pani ühe korra joonelt mööda ka kohtumise otsustavatel hetkedel.

“Varrak on andnud mulle suurema rolli, kui mul oli eelnevatel aastatel Itaalias. Tore, et peatreener on mind usaldanud. Täna tuli mäng hästi välja,” lisas Jurkatamm Basket.ee portaalile. 21-aastane Jurkatamm on pärast säärelihase vigastusest paranemist nüüd nädal aega korrapäraselt treenida.

36-aastane mängujuht Tanel Sokk tsiteeris oma kommentaaris klassikuid “Parem s… võit, kui hea kaotus. Mängu saime ehk korraks kontrolli alla. Vastased tulid väiksema koosseisuga ja said initsiatiivi taas endale. Kokkuvõttes tulime aga toime. Meil ei ole oodata lihtsaid mänge, olgu vastane kes tahes Eestist või Lätist.”

Suur pettumus Eesti klubide poolt vaadatuna sündis Riia olümpiaspordikeskuses, kus hooaja eel väga head minekut näidanud Tartu Ülikool Maks & Moorits pidi esimeses liigamängus tunnistama eeldatava autsaideri Läti Ülikooli 80:77 (15:15, 19:23, 22:16, 24:23) paremust. Teise poolaja alguses juhtisid tartlased korraks 10 punktiga (44:34), kuid kodumeeskond nõelus selle vahe kiirelt tagasi ning ülejäänud kohtumine kujunes tasavägiseks ja lõpp loteriiks.

Edmunds Elksnis viskas Tartu edukaimana 16 punkti ja jagas 9 resultatiivset söötu, Emmanuel Wembi panustas 15 punkti ja 10 lauapalliga, Hendrik Eelmäe kogus samuti 15 silma ning Märt Rosenthal viskas 13 punkti ja tegi 4 vaheltlõiget. Kontrollmängudes väga heas hoos olnud leedulasest tsenter Adomas Drungilas piirdus 23 minutiga 7 punkti ja 6 lauapalliga. Võitjate resultatiivseim oli Gustavs Kampuss 20 punktiga, Davids Viksne hiilgas 17 punkti, 15 lauapalli ja 5 korvisööduga.

“Kokkuvõttes ei saanud me täna oma keskendumisega hakkama, tegime alguses eksimusi ja muutusime neist ebakindlaks. Pärast, kui juhtima saime, siis loodeti, et mäng tuleb kergemalt. Aga vastased olid tublid, võitlesid lõpuni ja tahtsid mingil määral rohkem. Väga valus kaotus lõpuks. Nüüd on järgmine mäng Pärnu vastu karikasarjas ja peame tänasest mängust omad järeldused tegema,” sõnas Kandimaa klubi pressiteate vahendusel.

Endiselt võistkonna komplekteerimisel suures hädas olev Rapla Avis Utilitas sõitis külla BK Ogrele ning pidi tunnistama vastaste 107:84 (30:19, 35:21, 19:20, 23:24) paremust. Kohtumine läks kohe algusest Läti klubi kontrolli alla ning mingit võimalust Raplal ei tekkinud.

Kokkku lausa 11 mängijat kahe tiimi peale viskasid täis kahekohalise punktisumma. Rapla edukaimad olid 15 silmaga Sven Kaldre ja Markus Ruubel, Saimon Sutt lisas 13 silma ja 6 resultatiivset söötu, Ricards Daniels Vanags tõi 12 punkti ja uus mees Rickey McGill 11 silma.

Ogre kasuks kogus Braylon Rayson 18 punkti, Kristaps Dargais viskas 17 silma ja hankis 7 lauapalli, Paulius Poska kogus 15, Rihards Zebergs 14, Ugis Pinete 12 ja Emanuel Sheperd 11 silma. Viimane hankis ka 15 lauapalli.

Nädala viimases matšis kohtusid Karulaugu spordihoones KK Viimsi ja Tallinna Kalev. Viimsi alustas kohtumist väga võimsalt ning teise veerandi keskel oldi juba 24 punktiga ees ning poolajapausile mindi 51:31 eduga. Kalev suutis paranenud mänguga teisel poolajal kaotusseisu vähendada parimal juhul 8 silma peale, aga lõpuks KK Viimsile ikkagi kindel 87:62 (26:16, 25:13, 10:20, 26:13) võit.

Ilma lätlasest tsentri Rolands Zakise ja ameerikast naasnud Taavi Jurkatammeta pallinud Viimsi poolel kerkis parimaks 24 punkti ja 7 lauapalli kogunud Karl Johan Lips. Rain Veideman sai kirja 19 silma ja 5 lauapalli, Devin Harris lisas 12 punkti ja 6 lauapalli ning Rait-Riivo Laane kontole kogunes 8 silma, 6 lauapalli, 7 resultatiivset söötu ja 6 vaheltlõiget. Tallinna Kalevi poolel tõi Martin Jurtom 15 punkti, Joonas Järveläinen lisas 11 silma ja 7 lauapalli ning Corey Raley-Rossi arvele jäi samuti 11 punkti.

Algaval nädalal peetakse Eesti-Läti liigas kuus kohtumist, mis on ka kõik Eesti ja Läti klubide omavahelised vastasseisud. Kolmapäeval võõrustab Pärnu Sadam oma hooaja esimeses liigamatšis BK Liepajat ja Tallinna Kalev võtab vastu Valmiera. Neljapäeval aset leidma pidanud BC Kalev/Cramo ja KK Viimsi kohtumine on kalevlaste eurosarjaga tihedamaks läinud graafiku tõttu edasi lükatud, kuid reedel saame kaasa elada Raplale, kes sõidab külla Riia VEF-ile.

Laupäeval on kodusaalis võistlustules TalTech, kes saab rammu katsuda BK Ogre vastu ja võõrsil läheb Rakvere Tarvas hooaja avavõitu nõutama Läti Ülikooli käest. Nädala lõpetab, nagu selgi korral, kohtumine Karulaugu spordihoones, kus KK Viimsi võõrustab BK Ventspilsi.