Roheneemesaared purjetasid Walter Tavarese domineerimise toel nelja hulka, endiselt kalevlaselt tagasihoidlik esitus

-Ivan Almeida ütitab sööta Walter Tavaresile |Foto: fiba.basketball

Rwandas Kigali linnas peetaval Aafrika korvpalli meistrivõistlustel ehk Afrobasketil on võistlustulle jäänud veel neli paremat meeskonda. Endiselt on elus vägevat turniiri tegev väikeriik Roheneemesaared (inglise keeles Cape Verde – toim.), kus mängimas ka mõned aastad tagasi lühiajaliselt BC Kalev/Cramo särgis pallinud Ivan Almeida.

Kolmapäeval peetud esimeses veerandfinaalis alistas viiekordne Afrobasketi tšempion Senegal 79:74 rekordiliselt 11 korda maailmajao meistriks kroonitud Angola meeskonna. Ühtlaselt skoori teinud võitjate kasuks tõi Brancou Badio 14 punkti ja 5 söötu, Ibrahima Faye ja Gorgui Dieng lisasidkumbki 13 ning Mamadou Faye 10 silma. NBA mängumees Dieng, kelle nimi tema enda keeles tähendab tõlkes “vana olijat”, valitses täielikult ka lauavõitlust, kui hankis lausa 15 lauapalli. Kaotajate parim oli 28 punkti visanud Carlos Morais, Gerson Goncalves tõi 13 silma ning Jilson Bango 11 punkti ja 10 lauapalli.

Teises tarkusepäeva neljandikfinaalis vajutas kahekordne Aafrika meister Elevandiluurannik koguni 98:50 maa alla Guinea esinduse. Väga ühtlaselt kõigi 12 mehe vahel mänguaega jaganud võitjate paremateks kerkisid Matt Costello 14 punkti ja 9 lauapalli ning Stephane Konate 14 punkti ja 5 korvisööduga. Kokku andsid Elevandiluuranniku mehed üksteisele lausa 31 resultatiivset söötu ning ründelauast korjati 21 palli. Kaotajate poolel vastas Abdoulaye Sy 13 punkti ja 7 lauapalliga.

Neljapäeval tagas endale pääsu nelja hulka valitsev Aafrika meister 2017. aastast Tuneesia, kes sai 80:65 jagu Lõuna-Sudaanist. Salah Mejri hiilgas võitjate poolel 20 punkti, 7 lauapalli, 2 vaheltlõike ja 2 blokiga, Omar Abada kogus 18 silma, 5 lauapalli, 8 söötu ja 3 vaheltlõiget, Michael Roll tõi 17 punkti ja 7 söötu ning Makram Ben Romdhane arvele kanti 13 silma ja 12 lauapalli. Kaotajate resultatiivseim oli Deng Junior Ring 14 punktiga.

Viimases 1/4-finaalis läksid vastamisi vaid veidi enam kui poole miljoni elanikuga Roheneemesaared ja eeldatavalt peaaegu 43 miljoni elanikuga Uganda. Avapoolajaga 8-punktilise edu sisse teinud Roheneemesaared hoidis teisel poolajal kohtumist tasavägisena ning teenis 79:71 võidu. Vaid korra on Roheneemesaared seni ajaloo jooksul Afrobasketil poolfinaali pääsenud, kui 2007. aastal lõpetati pronksmedalitega.

Madridi Reali keskmängija Walter Tavares tõusis mängu kangelaseks, kui kogus 23 punkti, 15 lauapalli, 4 resultatiivset söötu ja pani lausa 5 kulpi. Joel Almeida arvele kogunes 17 silma, 7 lauapalli ja 5 söötu, Jeffrey Nunes Xavier tõi 16 punkti, 9 lauapalli ja 8 söötu. Meile tuttav Ivan Almeida kogus 20,5 minutiga 6 punkti, 3 lauapalli ja 3 söötu.

Nüüd on turniiril üks puhkepäev ning laupäeval tullakse väljakule poolfinaalides, kus kohtuvad Roheneemesaared – Tuneesia ja Elevandiluurannik – Senegal. 30. Aafrika meister selgub pühapäeval.